Kars Saman Fiyatları

Kars saman fiyatları her yıl bölgede hayvancılık yapan kişilerin en merak ettiği sorulardan biridir. Tarımın gelişmiş olduğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde saman fiyatları mevsimlere ve samanların türüne göre değişmektedir. Arpa samanı, buğday samanı, fiğ samanı, mercimek samanı vs. gibi birçok saman çeşidi bulunmaktadır. Bu saman çeşitleri Kars saman fiyatları adı altında değişmektedir. Çünkü bütün samanların özellikleri ve içerikleri fiyatlara direkt etki etmektedir. Arpa samanı içerik bakımından buğday samanından daha yüksek besleyici özelliğine sahip olduğundan bu samanların fiyatları daha yüksektir.

Kars Saman Fiyatları Neden Değişir?

Yem amacıyla kullanılan samanların birçok türü bulunmaktadır. Çavdar, çayır otu, çimen türlerinden saman elde edilebilir. Bunlar besin değeri düşük olan samanlardır. Arpa, mercimek gibi ürünlerden elde edilen samanlar daha yüksek besleyici özelliklere sahiptirler. Besleyici özelliği yüksek olan samanlar hayvanların fiziksel, üreme ve süt üretimi açısından verimliliğini yükseltir. Çayır otu ve çimen türündeki samanlar hayvanları yine besler. Fakat mercimek ve arpa samanları ile aynı özellikleri barındırmaz. Kars saman fiyatları hakkında araştırma yapan hayvan yetiştiricilerinin öncelikle samanın özellikleri hakkında bilgi edinmeleri ve hayvanları için ideal olan samanları tercih etmeleri gerekir. Mevsimsel şartlar ve toprak verimliliği Kars saman fiyatları değişimini tetikleyen bir diğer unsurdur. Örneğin kurak zamanlarda çok verimli saman üretimi yapılamaz. Hasadın yeterince iyi yapılamadığı kurak dönemlerde saman fiyatları yükselir.

Samanlar arpa, yulaf, buğday ve mercimekten arta kalan saplarla yapılabilmektedir. Bu gibi ürünlerden elde edilen samanlar, dışında Fiğ samanı da hayvanların beslenmesi için tercih edilebilecek saman türleri arasında yer almaktadır. Kars saman fiyatları yine söylemek gerekirse türüne ve kalitesine göre değişim gösterir. Besin değeri düşük olan samanlar genellikle hayvanlara yatak yapmak için kullanılır. Samanların kalitesini belirleyen iki unsur mevcuttur. Bu unsurlar tohum ve yaprakların içerikleridir. Bu sebepten ötürü verimli bir saman üretmek isteyen çiftçiler tohumları tam anlamıyla oluşmayan otları keserler. Bu otlar yere bırakılır ve içeriğinde olan nemin buhar haline getirilmesi sağlanmaktadır. Ancak makinelerle rahat bir şekilde toplanarak saman balyası işlemlerinin yapılabilmesi adına yapraklar tam anlamıyla kurutulmaz. Diğer ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi için www.samapazari.com.tr sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.