Mercimek Samanı

Mercimek samanı samanların içerisinde besin maddesi bakımından en zengin ve lezzetli olan saman çeşitlerinden biridir. Sindirim oranı diğer samanlara kıyasla daha uygundur. İçeriğinde zengin vitamin, mineral ve proteinler bulunmaktadır. Ülkemizde Mercimek samanı ticareti oldukça yaygın bir şekilde yapılmaktadır. Mercimek samanı sahibinden alıp saman pazarlarında satışa sunan birçok firma bulunmaktadır. Mercimek samanı fiyatları bu yüzden farklı dönemlerde farklı fiyatlarla satılabilmektedir. Hayvancılık yapan üreticilerin en çok tercih ettiği samanlardan biri olan mercimek samanı ülkemizin doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu bölgelerinde üretilmektedir. Pazarlarda satılık mercimek samanı ile arazi sahiplerinin sattıkları saman arasında ciddi bir fiyat farkı vardır. Genel olarak tonajla satılmaktadır. Bu ürün hayvanların taze yapraklardan beslenemediği kış vakitlerinde ya da otlak alanların bulunamadığı zamanlarda oldukça ideal besinler arasında yer almaktadır.

Mercimek Samanı Fiyatları

Mercimek samanı fiyatları son dönemlerde hayvancılık ile uğraşan kişilerin canını sıksa da hayvanların daha verimli gelişim göstermesi ve performans anlamında daha iyi olmaları için oldukça önemlidir. Birçok çiftçi mercimek samanı üretimini kendisi yapıyor ve uygun maliyete satıyor. Bazı saman tüccarları ise mercimek samanı fiyatı yükselsin ve daha fazla kazanç elde edeyim, düşüncesiyle hareket ettiği için piyasanın kızışmasına ve fiyatların yükselmesine sebep oluyor. Artık birçok arazi sahibi, arazilerinin girişine kendi imkânıyla oluşturduğu tabelaların üzerine satılık mercimek samanı yazıyor ve bu şekilde satmak ister hale gelmiştir. Fakat piyasada Saman Pazarı gibi müşterilerine uygun fiyatlar ile mercimek samanı satışı yapan kaliteli ve müşteri memnuniyetine dayalı hizmet veren firmalarda bulunmaktadır. Günümüzde biçerdöver ile biçimli mercimek samanı tonu 750 – 1000 arasında değişim göstermektedir. Özellikle kuzu büyütme yemi olarak buğday samanı ve mercimek samanı karıştırıp kuzuları beslemek besi performansını yükseltir.

Mercimek samanı fiyatı yıl geçtikçe yükselmektedir. Bunun sebebi tohum ticaretinin global anlamda döviz kurlarıyla satılmasıdır. Bu yüzden birçok ülkede yerli çiftçi, bu konudan bihaber olduğundan bu olayı sadece karaborsacılara bağlamaktadırlar. Fakat olay oldukça farklıdır. Mercimek samanı konusunda Saman Pazarı firması gibi sektörünün gelişimini destekleyen firmalar bu sorunların giderilmesi için çözümler aramaktadırlar.


Mercimek Samanı Özellikleri

Mercimek tarih öncesi dönemlerden beri ülkemizde bilinen ve en çok kullanılan besin kaynaklarından biridir. Annelerimizin soğuk kış aylarında kaynattığı o güzel kokulu mercimek çorbası mercimekten geliyor. Bir mercimek danesinden mercimeğin 1.5 katı seviyesinde mercimek samanı üretilebiliyor. Ülkemizde birçok insanın tükettiği besinlerden olan mercimek, oldukça doyurucu bir besindir. Mercimek samanı da aynı doyuruculuğu ve lezzetiyle hayvanlar için en sağlıklı besinlerden biridir. Ülkemizde hayvanların beslenmesinde tercih edilen baklagil, buğdaygil, sap ve samanların oluşturmuş oldukları bitkisel üretim atıklarıyla mercimek samanı buğday samanı, arpa samanı ve diğer baklagil ailesinden saman üretimi yapılmaktadır. Mercimek samanı oldukça besleyicidir. Hayvanlarınızda süt, et ve üreme performansını yükseltir. Birçok hayvan üreticisi sadece kış aylarında bu besini tercih etmektedir. Fakat mercimek samanı her mevsimde hayvanlarınıza otlatma dışında verebileceğiniz takviye besinlerden biridir.

Mercimek Samanı Hayvanların Gelişimini Destekler!

Ülkemiz saman konusunda dünyada en çok üretim yapan 3. ülkedir. Mercimek samanı özellikle kalsiyum, fosfor açısından diğer saman çeşitlerine oranla daha sindirilebilirdir. Hasat sonrasında mercimek samanı az oranda üretilmektedir. Hayvanlarda salya üretiminin artmasını sağlamaktadır. Mercimek samanı tüketen hayvan gurubunun canlı ağırlığı, kesim ağırlığı, soğuk karkas ağırlığı, testis ölçüsü anlamında diğer yem türlerine göre daha fazla verimlilik sağlamaktadır. Bilimsel anlamda üzerinde birçok araştırma yapılan ve binlerce tez yazılan mercimek samanı bilimsel olarak yararını kanıtlamıştır. Daha fazla bilgi için https://www.samanpazari.com.tr/mercimek-samani sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.