Saman Fiyatları

Samanların birçok türü vardır. Bu türler saman fiyatları konusunda değişimlere sebep olmaktadır. Yataklık saman ve yemlik saman fiyatları arasında farklılıklar oluşmaktadır. Ülke genelinde hasadın verimli bir şekilde tamamlanması saman fiyatlarında artış olmasını engeller. Fakat söz konusu kuraklık ve iklim bozuklukları ise arazinizden o yıl çok verim elde edemezsiniz. Aynı yıl içerisinde üretilen samanın kalitesi ne olursa olsun, saman fiyatları artış gösterir. Saman fiyatları 2021 yılında geçen yıllara oranla %100 artış göstermiştir. Bunun sebebi ise kuraklıktı. Bahar ayından hissedilen kuraklık 2021 yılında tarım sektörünü oldukça olumsuz etkiledi. Saman fiyatları kaç para diye araştırma yapan hayvan üreticileri kış mevsiminde yem alternatifi için ucuz saman arayışına girmiştir. Ülkenin en batısındaki çiftçiler, ülkenin diğer ucuna en doğuya kadar saman arayışı içerisine girmiştir. Samanın tonu kaç TL? Sorusuna cevaben; geçen yıl 600 TL’ye kadar bulunan saman bu yıl ortalama 1250 TL’ye kadar bulunabilmektedir. Toz saman fiyatları daha uygundur. Fakat saman fiyatlarında genel bir artış söz konusudur.

Saman Fiyatları 2021

Saman fiyatları 2021 yılında geçen yıllara oranla yükselmiştir. 2021 yılında henüz bahar aylarının başlangıcında kuraklık kendini hissettirmişti. Kuraklığın olumsuz etkilediği sektörlerden başında tarım geliyor. Çiftçiler bu yıl kuraklık sebebiyle ürün hasatlarından pek bir verim elde edemedi. Stok yapan tarımcılar karaborsa haline gelen samanları daha yüksek fiyatlardan satmaya başladı. Sektörün tamamında fiyatlar yükseldi. Saman fiyatları yine de tarla sahiplerinden alınınca biraz daha düşük maliyetlere düşürülebilmektedir.


Saman Fiyatları Neden Arttı?

Saman fiyatları artış gösterdiği günden beri, neden bu kadar zamlandığı konusunda tarım sektöründeki firmalar ve çiftçiler bu artışın sebebini öğrenmek istiyorlar. Saman fiyatları 2021 yılında kuraklık sebebiyle verimli hasat alınamadığı için fiyatlar yükselmiştir. Saman fiyatları kilogram olarak birçok yerde geçen yıllarda 0,40 ya da 0,50 kuruş olarak hesaplanırdı. Geçen yıllarda ton fiyatı 300 ile 500 TL arasında değişen samanlar, bu yıl 750 ile 1250 TL arasında değişmektedir. Saman fiyatları bu yıl en çok kuraklıktan ötürü yükseldi. Bunda piyasada stok yapan firmalarında etkisi vardır. Tüm bu gelişmelere rağmen Saman Pazarı gibi profesyonel firmalar sayesinde uygun fiyatlara saman bulunabilmektedir. Diğer ürünlerimizin güncel fiyatlarını öğrenmek için hemen https://www.samanpazari.com.tr/fiyatlarimiz sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.