Yonca Balyası

 

Yonca biçimi yapıldıktan sonra güneş ışığında kuruması için bekletilir. Yaprakları dökülmeden balya yapılır. Bu işlem yonca balyası yapımı olarak adlandırılır. Yonca balyası kalitesi yaprak oranıyla doğrudan ilgilidir. Yapraklar yapılarına göre saplardan daha yumuşak olduğundan yonca balyası yaprak ağırlıklı hazırlandığında daha verimli ve kaliteli olur. Yonca samanı ya da yonca balyası yem değeri açısından oldukça verimlidir. Hayvanların beslenmesinde kuru ot olarak kullanılan yonca balyası oldukça önemli bir yem çeşididir. Ayrıca son dönemlerde yonca silajı yapımı ülkemizin birçok yerinde yaygın bir hale getirilmiştir. Ayrıca yonca balyası ve yonca samanı dışında bitkinin un ya da toz haline getirilerek hayvanlara besin olarak verildiğine de rastlanabilmektedir.

Yonca Samanı

Yonca samanı son yıllarda hayvan sahiplerinin en çok tercih ettiği yem türleri arasında yer almaktadır. İçerisindeki yüksek vitamin, mineral, karbonhidrat ve kalsiyum içeriğinden ötürü hayvanların gelişimini desteklemektedir. Birçok bölgede hayvan yetiştiricileri diğer yem türlerine göre yonca samanı tercih etmektedirler. Yonca yıllık olarak yeşil ot ya da kuru olarak kullanılabilen yem bitkileri arasında yer almaktadır. Çiçek veren önemli baklagiller gurubundan olan yonca samanı bölgelere göre verimliliği değişen bir bitkidir. Bölgelere göre yetiştirilme tarzı farklı olan yonca, bir yılda 3 ile 10 defa biçim alınabilme özelliğine sahiptir.

Yonca yetiştiriciliğinde kimyasal ve fiziksel faktörlerinde büyük etkisi vardır. Yoncalar özellikle süt veren koyun ve sığırlar için oldukça lezzetli bir yiyecek türüdür. Yüksek protein ve enerji içeriğine sahiptir. Köklerinde yararlı bakteriler bulunmaktadır. Azot seviyesinin yetersiz olduğu bölgelerde, yonca yetiştirilmesi diğer bitkilerin yetişmesini de olumlu derecede etkilemektedir. Kökleri güçlü olduğundan kurak dönemlerde dayanıklılığı yüksek olan bir bitkidir. Biçim zamanı geldiğinde yonca balyası yaprak ağırlık olduğunda yonca samanı hayvanlara daha çok verim sağlamaktadır.

Satılık Yonca Samanı

Birçok bölgede yonca yetiştiriciliği yapılmaktadır. Birçok çiftçi esnaf, yonca samanı ve yonca balyası satışı yapmaktadır. Yonca balyası yılda 8 10 defaya kadar biçim alınabilen bir özelliğe sahip olduğundan yılın her döneminde hayvanların beslenmesi için bulunabilen bir bitkidir. Bu yüzden yılın her döneminde satılık yonca samanı bulunabilir. Yonca silajı fiyatları bu yüzden her dönemde uygun olabilmektedir. Yonca silajı fiyatları ve yonca balyası fiyatları özellikle kış dönemlerinde biraz daha pahalı olsa da hayvanların sağlığı ve performansı açısından tercih edilmesi gereken bir bitkidir. Saman Pazarı gibi işinin ehli olan firmalar müşterilerine yılın her döneminde yonca balyası ve yonca samanı tedarik edebilmektedirler.

Yonca balyası satışı yapan birçok çiftçi bulunmaktadır. Gerek firma sahipleri, gerekse arazisinden diret olarak toptancıya satış yapan toprak sahipleri, yılın neredeyse her döneminde biçim yaptıkları için hayvanlara alternatif besin olarak yonca samanı üretimi yapmaktadırlar.

Yonca silajı özellikle kuzu, koyun, sığır gibi hayvanların gelişimi ve özellikle süt veren hayvanların süt performansını ve verimliliğini arttırmak için oldukça önemli besinlerdendir. Yonca balyasına oranla yonca silajı fiyatları biraz daha yüksek olabilmektedir. Bunun sebebi ise işlemlerden kaynaklanır. Hazırlanma uğraş bakımından yonca silajı daha fazla emek istediği için bu emek fiyatlara yansımaktadır.

Yonca bitkisinde meyveler yaprak altında salkım biçiminde yer alır. Meyveler bakla biçimde olup kabuklar birbirinin üzerine kıvrımlı bir biçimde gelmiştir. Kıvrımlar bir ile beş arasında değişmektedir. Yonca meyvelerinde 2 ile 7 civarında tohum bulunur bu tohumların her birinden onlarca yonca bitkisi yetişir. Yonca tohumlu küçük olan bitkilerden biridir. Bunlar kalp biçimindedir. Tohumların her biri 2 ile 3 mm arasında değişir.

Yonca balyası, fiyatları, silajı ve samanları hakkında bilgiler sunduk. Saman Pazarı olarak sizlere en verimli şartlarda ve profesyonel süreçlerden geçirilerek üretilen yonca balyası, saman ve silajlarını en uygun fiyatlarla sunuyor ve hayvanlarınızın gelişimine katkı sağlıyoruz. Hemen yonca siparişi vermek için https://www.samanpazari.com.tr/iletisim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz