Arpa Samanı Mı Buğday Samanı Mı?

Arpa ve buğday samanı kıyaslaması yapmadan önce bu samanların ne olduğu ve özelliklerinden bahsedelim. Arpa samanı kullanan çiftçiler ve buğday samanı kullanan çiftçiler yararı kadar fiyat kadar bu samanların hayvanlara besin anlamında sağladığı yararlara da önem vermektedirler. Arpa samanı mı buğday samanı mı sorusu aslında hayvan yetiştiricilerinin merak ettiği bir sorudur. Bu samanların her ikisinin de kaliteli ve iyi yetişmiş olanları hayvanlara üreme, et ve süt sağlığı konusunda katkılar sağlamaktadır.

Arpa Samanı Nedir?

Arpa samanı arpanın hasat edilmesi sonucunda geriye kalan yaprak ve sapların saman makinesiyle öğütülmesi sonucunda elde edilmiş olan kaba yemlerdir. Arpa samanı proteinin ham bakımından daha besleyicidir. Bundan ötürü buğday samanıyla besini karşılanmamış hayvanlara, arpa samanıyla takviye yapabilirsiniz. Arpa samanı mı buğday samanı mı sorusu cevabını bu bilgilerden yola çıkarak bulabilirsiniz.

Buğday Samanı Nedir?

Buğday samanı olgunlaşmış olan buğdayların hasadı yapıldıktan sonra kalan sap ve yapraklarının saman araçları ya da biçer dövenle öğütüldükten sonra üretilen %5 e kadar ham protein ya da % 40’a kadar selüloz barındıran ve selüloz bakımından zengin içeriklere sahip olduğu için sindirilebilme konusunda düşük seviyede olan, kaba yemlerdir.

Arpa samanı ve buğday samanı verimli bir yetişme süreci geçirdiğinde oldukça verimli sonuçlar alınabilmektedir. Yağmurun yeterli seviyede yağması ve gübreleme çalışmalarının iyi yapılması buğday samanı ve arpa samanı içeriğinin ve yemlik seviyesinin kaliteli olmasını sağlamaktadır. Arpa samanı mı buğday samanı mı sorusunun cevabı bilimsel kanıtlar sonucu arpa samanıdır. Çünkü besin değeri daha yüksektir. Ayrıca hayvanların, üreme, gelişme ve süt verimliliğini yüksek seviyede artıran saman çeşitlerinden biridir.

Arpa Samanı Özellikleri

Arpa samanı protein açısından buğdayla kıyaslandığında daha besleyici ve hayvanların daha iyi gelişmesini sağlar. Arpa samanı daha doyurucu besin içeriklerine sahiptir. Buğday samanı ile yeterli seviyede besleyemediğiniz hayvanlarınızı arpa samanıyla daha verimli biçimde besleyebilirsiniz. Tabi bu saman kalitesine bağlı bir durumdur. Arpa samanımı buğday samanı mı sorusuna net bir cevap vermek yerine çiftçiler ve hayvan üreticileri bütçelerine uygun olan samanı tercih ettiklerini söyleyebiliriz.

Buğday Samanı Özellikleri

Samanlar, tahıl ürünleri yetiştikten sonra elde edilmiş ürünler olduğundan selüloz içerikleri oldukça yüksek seviyede odunsu madde içerir. Selüloz oranı yüksek olan bu ürünlerin sindirimi kolay değildir ve eslenme değerleri düşüktür. Samanların beslenme değerli bitkilerin çeşitlerine, toprakların verimliliğine ve iklim şartlarına göre değişim göstermektedir. Gübreleme, sulama ve yeterli seviyede yağış alan buğday samanı alternatif yem olarak değerlendirilebilir. Buğday samanı hayvanlarınız için zorlu kış şartlarında yem bulamadığınızda ekstra kullanabileceğiniz yem türlerinden biridir. Arpa samanı mı buğday samanı mı sorusuna cevaben; arpa samanı yanında buğday samanı takviye besin olarak tercih edilebilir. Daha fazla bilgi için samanpazari.com.tr sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.