Sivas Saman Fiyatları

Sivas kenti tarım açısından elverişli topraklara sahiptir. Sivas saman fiyatları bölgedeki tarım arazilerindeki üretim faaliyetlerine bağlıdır. Örneğin; bu yıl Sivas’ta tarım arazileri kuraklığa maruz kalırsa fiyatlar yükselir. Çünkü piyasada yeterince ürün yoktur. Bir ürün piyasada ne kadar azsa fiyat ve talep o kadar çok artar. Saman fiyatları Sivas bölgesinde bu örneğe göre artış gösterir. Tam tersi örnek şu şekildedir; bu yıl Sivas’ta araziler istenen yağışı aldı, gübrelemeler oldukça kaliteli şekilde tamamlandı. Araziler tam mevsiminde yağış aldı ve kurak gerektiği kadar sulandı ve güneş gördü. Böyle bir durumda piyasada oldukça fazla mahsul olur ve fiyatlar düşer. Piyasadaki bütün satıcılar ve arazi sahipleri ürünlerini toptan olarak satmak istedikleri için oldukça uygun fiyatlar oluşur. Böylece Sivas saman fiyatları yükselir.

Sivas Saman Fiyatlarını Belirleyen Unsurlar Nelerdir?

Sivas saman fiyatları tamamen piyasadaki ürün durumuna göre değişmektedir. Fiyatlarla alakalı olarak Tarım Bakanlığı ve İl Tarım Müdürlükleri arasında bir çalışma olur. Bir fiyat belirlenir. Bu fiyatlar Türkiye Ziraat odaları birliğince çiftçilere ve tarım firmalarına sunulur. Tarım ürünlerinden samanların pazarlama fonksiyonları şu şekildedir;

   Toplama

·        İşleme

·        Dağıtım.

Yardımcı fonksiyonlar ise;

·        Hasat

·        Dereceleme, standardizasyon ve kalite kontrol

·        Ambalaj ve etiketleme

·        Fiyat oluşturma

·        Depolama

·        Risk durumları

·        Muhasebe çalışmalarının yapılması ve kaydının tutulması

·        Satış ve talep oluşturma.

Sivas saman fiyatları konusunda son dönemlerde ülkenin genelindeki tüm iller gibi gelen saman zamlarından etkilenmiştir. Saman fiyatları Sivas ve civarında yükseliyor olsa da kentte tarladan alınan samanlar uygun fiyatlı olabiliyor. Sivas saman fiyatları samanların türüne göre de değişmektedir. Örneğin; arpa samanı ile bayır otu samanı farklı şekilde fiyatlandırılır. Arpa samanı besin değeri açısından yüksek olduğu için bayır otu samanına göre daha yüksek fiyatlı olur. Yine aynı şekilde yonca samanı ile çavdar samanı arasında fark vardır. Çavdar samanı daha düşük besin değerine sahip olduğu için ve ge.nellikle hayvanlara yatak yapmak için kullanıldığı için daha uygun fiyatlıdır. Sivas saman fiyatları ile alakalı doğru fiyatlandırma yapan ve müşteri memnuniyetine özen gösteren Kulu Akçay Grup  müşterilerine oldukça kaliteli saman balya satışı yapmaktadır. Diğer ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için https://www.samanpazari.com.tr adresinden web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.